Pacific Graphics 2009 in Jeju, Korea
PROGRAM
 

Program at a Glance [Program PDF]

  10/6 (Tue) 10/7 (Wed) 10/8 (Thu) 10/9 (Fri)
8:15 AM
Registration
Registration
Registration
8:45 AM
Opening Ceremony
9:00 AM
Invited Talk 1
Steve Marschner
Invited Talk 2
Kwan-Liu Ma
Invited Talk 3
Neil Trevett
10:10 AM
Break
Break
Break
10:25 AM
Paper Session 1
Image-Based Modeling and Rendering
Paper Session 4
Animation
Paper Session 7
Rendering and Appearance Modeling
12:10 PM
Lunch
Lunch
Lunch
1:30 PM
Paper Session 2
Data Structure and Collision Detection
Paper Session 5
Image Editing
Paper Session 8
Abstraction and Design
2:50 PM
Break
Break
Break
3:05 PM
Poster Session 1
Poster Session 2
Paper Session 9
Digital Geometry Processing
4:50 PM
Break
Break
Break
5:05 PM
Paper Session 3
Modeling and Deformation
Paper Session 6
Image Restructuring
Closing Ceremony
 
7:00 PM
Welcome
Reception
Conference Dinner
Banquet

Invited Talks [More...]

Paper Sessions

Session 1: Image-Based Modeling and Rendering
Wednesday, 7 October | 10:25 AM - 12:10 PM
Session chair: Shi-Min Hu

SecondSkin: An interactive method for appearance transfer
Anton van den Hengel, Dylan Sale, Anthony R. Dick

Live Video Montage with a Rotating Camera
Zilong Dong, Lei Jiang, Guofeng Zhang, Qing Wang, Hujun Bao

Image-to-Geometry Registration: a Mutual Information Method exploiting Illumination-related Geometric Properties
Massimiliano Corsini, Matteo Dellepiane, Roberto Scopigno, Federico Ponchio

An Intuitive Interface for Interactive High Quality Image-Based Modeling
Martin Habbecke, Leif Kobbelt


Session 2: Data Structure and Collision Detection
Wednesday, 7 October | 1:30 PM - 2:50 PM
Session chair: Sang Il Park

Linkless Octree Using Multi-Level Perfect Hashing
Myung Geol Choi, Eunjung Ju, Jung-Woo Chang, Jehee Lee, Young J. Kim

Approximate on-Surface Distance Computation using Quasi-Developable Charts
Rafael P. Torchelsen, Francisco Pinto, Rui Bastos, Joao L. D. Comba

HPCCD: Hybrid Parallel Continuous Collision Detection using CPUs and GPUs
Duksu Kim, Jae-Pil Heo, Jaehyuk Huh, John Kim, Sung-eui Yoon


Session 3: Modeling and Deformation
Wednesday, 7 October | 5:05 PM - 6:25 PM
Session chair: Hujun Bao

Procedural Generation of Rock Piles using Aperiodic Tiling
Adrien Peytavie, Eric Galin, Jerome Grosjean, Stephane Merillou

Affective Modelling: Profiling Geometrical Models with Human Emotional Responses
Cheng-Hung Lo, Chih-Hsing Chu

ProcDef: Local-to-global Deformation for Skeleton-free Character Animation
Takashi Ijiri, Kenshi Takayama, Hideo Yokota, Takeo Igarashi


Session 4: Animation
Thursday, 8 October | 10:25 AM - 12:10 PM
Session chair: Yoshinori Dobashi

Expression Synthesis and Transfer in Parameter Spaces
Hyun Joon Shin, Yunjin Lee

Simulation of Tearing Cloth with Frayed Edges
Napaporn Metaaphanon, Yosuke Bando, Bing-Yu Chen, Tomoyuki Nishita

Simulating Gaseous Fluids with Low and High Speeds
Yue Gao, Chen-Feng Li, Shi-Min Hu, Brian A. Barsky

Procedural Synthesis using Vortex Particle Method for Fluid Simulation
Jong-Chul Yoon, Hyeong Ryeol Kam, Jeong-Mo Hong, Shin Jin Kang, Chang-Hun Kim


Session 5: Image Editing
Thursday, 8 October | 1:30 PM - 2:50 PM
Session chair: Yu-Wing Tai

Automatic Correction of Saturated Regions in Photographs using Cross-Channel Correlation
Syed Z. Masood, Jiejie Zhu, Marshall F. Tappen

Edit Propagation on Bidirectional Texture Functions
Kun Xu, Jiaping Wang, Xin Tong, Shi-Min Hu, Baining Guo

Gradient-Preserving Color Transfer
Xuezhong Xiao, Lizhuang Ma


Session 6: Image Restructuring
Thursday, 8 October | 5:05 PM - 6:25 PM
Session chair: Takeo Igarashi

Optimizing Structure Preserving Embedded Deformation for Resizing Images and Vector Art
Qi-xing Huang, Radomir Mech, Nathan Carr

A Shape-Preserving Approach to Image Resizing
Guo-Xin Zhang, Ming-Ming Cheng, Shi-Min Hu, Ralph R. Martin

Texture Splicing
Yiming Liu, Jiaping Wang, Su Xue, Xin Tong, Sing Bing Kang, Baining Guo


Session 7: Rendering and Appearance Modeling
Friday, 9 October | 10:25 AM - 12:10 PM
Session chair: Steve Marschner

The Dual-microfacet Model for Capturing Thin Transparent Slabs
Qiang Dai, Jiaping Wang, Yiming Liu, John Snyder, Enhua Wu, Baining Guo

Fast, Sub-pixel Antialiased Shadow Maps
Minghao Pan, Rui Wang, Weifeng Chen, Kun Zhou, Hujun Bao

Interactive Rendering of Interior Scenes with Dynamic Environment Illumination
Yonghao Yue, Kei Iwasaki, Bing-Yu Chen, Yoshinori Dobashi, Tomoyuki Nishita

Textures on Rank-1 Lattices
Sabrina Dammertz, Holger Dammertz, Alexander Keller, Hendrik P. A. Lensch


Session 8: Abstraction and Design
Friday, 9 October | 1:30 PM - 2:50 PM
Session chair: In-Kwon Lee

Image and Video Abstraction by Anisotropic Kuwahara Filtering
Jan Eric Kyprianidis, Henry Kang, Jurgen Dollner

Interactive Cover Design Considering Physical Constraints
Yuki Igarashi, Takeo Igarashi, Hiromasa Suzuki

Flow-Based Automatic Generation of Hybrid Picture Mazes
Fernando J. Wong, Shigeo Takahashi


Session 9: Digital Geometry Processing
Friday, 9 October | 3:05 PM - 4:50 PM
Session chair: Wenping Wang

Variational Surface Approximation and Model Selection
Bao Li, Ruwen Schnabel, Shiyao Jin, Reinhard Klein

Mesh Segmentation Refinement
Lotan Kaplansky, Ayellet Tal

Generalized Discrete Ricci Flow
Yong-Liang Yang, Ren Guo, Feng Luo, Shi-Min Hu, Xianfeng Gu

Curvature Aware Fundamental Cycles
Pablo Diaz-Gutierrez, David Eppstein, M. Gopi

Poster Sessions

Poster Session 1
Wednesday, 7 October | 3:05 PM - 4:50 PM
Session chair: Seungyong Lee

Guiding Flows for Controlling Crowds
Min je Park

TF-IDF Approach for Measuring Mocap Data Relevances Based on Textual Search Queries
Sindharta Tanuwijaya, Yoshio Ohno

A surface-based model for small-scale smoke visualization
Jinho Park, Yeongho Seol, Junyong Noh

An Adaptive Particle Level Set Method for Fluid Animation
Guijuan Zhang, Dengming Zhu, Xianjie Qiu, Zhaoqi Wang

Toon Rendering of Water Animation
Mi You, Jinho Park, Byungkuk Choi, Junyong Noh

Rendering Grass Blowing in The Wind with Global Illumination
Nelson Max, Suguru Saito, Kazuya Watanabe, Masayuki Nakajima

An Interactive Lighting System via Data Clustering
Younghui Kim, Junyong Noh

Interactive and Realistic Visualization System for Earth-Scale Clouds
Yoshinori Dobashi, Tsuyoshi Yamamoto, Tomoyuki Nishita

Strokes and Shades for Artistic Oriental Stylization
Seungju Bang, Kyoungju Park


Poster Session 2
Thursday, 8 October | 3:05 PM - 4:50 PM
Session chair: Hyun Joon Shin

An Automatic Synthesis of Hand Postures Based on the Grasp Taxonomy
Fumihito Kyota, Suguru Saito, Masayuki Nakajima

Graphical Interface for Motion Editing Using Procedure Visualization
Ji-yong Kwon, In-Kwon Lee

Progressive Animation for Dynamic 3D Mesh Sequences
Chi-Kang Kao, Bin-Shyan Jong, Pai-Feng Lee, Tsong-Wuu Lin

3D Displacement Map based on Surface Curvature
Hanyoung Jang, JungHyun Han

Streaming Surface Reconstruction of Coherent Point Sets
Lu Wang, Tiow-Seng Tan, Chi-Wan Lim, Cheng Du, Xiang-Xu Meng

Subsurface Scattering in Point-Based Rendering
Hyeon-joong Kim, Bernd Bickel, Markus Gross, Soo-Mi Choi

Strokes by Example using Segmental Texture Synthesis
Ryoichi Ando, Reiji Tsuruno

High-quality Terrain Visualization using GPU-based Geometry Splitting
Eun-Seok Lee, Byeong-Seok Shin

General Spectral Camera Lens Simulation
Benjamin Steinert, Holger Dammertz, Johannes Hanika, H.P.A.Lensch

Social Events

  • Welcome Reception
    Tuesday, 6 October | 7:00 PM - 8:30 PM
    Conference (Luxury) Building 1F Lobby
     
  • Conference Dinner
    Wednesday, 7 October | 7:00 PM - 9:00 PM
    Main (ShineVille) Building 6F Seolmundae Ballroom
     
  • Banquet
    Thursday, 8 October | 7:00 PM - 9:00 PM
    ShineVille Barbecue Garden
     
  • Conference Tour (Optional)
    Saturday, 10 October | 8:30 AM - 5:00 PM
    Bus Tour in Jeju Island
   
Copyright © 2009 POSTECH
All Rights Reserved